Xblog – Viss par seksu » Prezervatīvi

Prezervatīvi

Daudzus gadus prezervatīvi bija paredzēti tikai vīriešiem, tomēr kopš 1992. gada var lietot arī sieviešu prezervatīvus. Kā vienu, tā otru uzdevums – neļaut spermatozoīdiem nonākt sievietes makstī. Spermatozoīdi paliek prezervatīvā, tāpēc ir ļoti maz ticams, ka tie sasniegs olšūnu un apaugļos to. Vīriešu prezervatīvs – mīksta, elastīga caurulīte, visbiežāk no lateksa gumijas, izgatavots tā, lai apspīlētu dzimumlocekli. Sieviešu prezervatīvs ir nedaudz platāka caurulīte, kas izgatavota no poliuretāna plastmasas. Tā forma ir ļoti līdzīga vīriešu prezervatīvam, bet katrā galā tam ir pa elastīgam gumijas gredzenam.

Priekšrocības: vienkārši iegādāties, viegli lietot, lai tos izvēlētos, nav jāvēršas pie medicīnas darbiniekiem, var aizsargāt no dzemdes kakliņa vēža, aizsargā abus partnerus arī no dažām seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī no HIV.

Neērtības: Daži cilvēki saka, ka prezervatīvi sabojā seksa plūdumu”, kad ir jāapstājas, lai to uzvilktu, tomēr dažiem šis mirklis liekas pietiekami seksuāls. Daži cilvēki ir alerģiski pret lateksa gumiju vai spermicīdiem, ar ko tiek pārklāti prezervatīvi. Vīriešu prezervatīvi neder tādiem vīriešiem, kuriem pastāvīgi ir problēmas ar erekciju seksa laikā. Sieviešu prezervatīvi nav piemēroti sievietēm, kas slimo ar maksts vai dzemdes kakliņa infekcijas slimībām, kā arī tām, kam nepatīk, ka tiek aizskartas viņu ģenitālijas.

Drošība: Lietojot to saskaņā ar instrukcijām, vīriešu prezervatīvs ir 98% drošs (t.i., aptuveni divas sievietes no simta patiešām ieņem bērnu).

Spermicīdi. Lielākā daļa vīriešu prezervatīvu ir pārklāti ar substanci, kas nogalina spermatozoīdus, tomēr tādi nav visi, tātad var nākties pašiem lietot spermicīdu. Arī sieviešu prezervatīvi tiek ieziesti, bet ne ar spermicīdu.

Ja prezervatīvu pārklāsiet arī ar spermicīda ziedi, iespēja izvairīties no grūtniecības ievērojami pieaug.

Daži spermicīdi var izraisīt iekaisumus. Ja tā ir noticis, pārtrauciet to lietošanu un meklējiet ārsta padomu.

 

Kontracepcijas veidi

·     Prezervatīvi

·     Kontracepcijas implanti

·     Kontracepcijas injekcijas

·     Diafragmas un uzmavas

·     Kontraceptīvās spirāles

·     Dabiskās (bioloģiskās) kontracepcijas metodes

·     Dzimumakta pārtraukšana (coitus inerruptus)

·     Kombinētā orālā kontracepcija (tabletes)

·     Kontraceptīvie plāksteri

·     Progestagēna tabletes (mini-pill) 

·     Ķirurģiskā sterilizācija

·     Avārijas kontracepcija

·     Kā izvēlēties vispiemērotāko kontracepciju