Xblog – Viss par seksu » Kontraceptīvie plāksteri

Kontraceptīvie plāksteri

Kontraceptīvie plāksteri, saukti arī EVRA, ir nelieli (~5 x 5cm) miesas krāsas plāksteri, kas aizsargā no grūtniecības. Līmējami uz ādas un ārēji gandrīz neatšķiras no parastajiem plāksteriem.

Iedarbība: Iedarbojas ļoti līdzīgi kombinētajām tabletēm. Caur ādu izdala asinīs divus hormonus – estrogēnu un progestagēnu, kuri neļauj olnīcām katru mēnesi nobriedināt olšūnu. Tāpat sabiezina gļotas ap dzemdes kakliņu, tādā veidā apgrūtinot spermatozoīdu iekļūšanu dzemdē.

Priekšrocības: Plāksterus var līmēt uz daudzām ķermeņa daļām, ieskaitot vēderu, augšdelma ārpuses virsējo daļu, gūžas un vidukļa augšdaļu, bet tos nevar līmēt uz krūtīm vai uz savainotas ādas. Plākstera lietošana netraucē seksa gaitai. Var lietot mazgājoties, peldoties baseinā vai sportojot.

Trūkumi: Neaizsargā pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Var izraisīt galvassāpes un ādas problēmas. Tiek izmantoti tie paši hormoni, kas kombinētajās tabletēs, tāpēc nelielam procentam sieviešu var izraisīt tādas blaknes, kā asins sarecēšana vai krūts vēzis.

Drošība: Pareizi lietojot – 99%, nepareizi – daudz mazāka. Tas nozīmē, ka viena gada laikā bērniņu ieņem viena no 100 sievietēm, kuras pareizi lieto plāksteri.

 

Kontracepcijas veidi

·     Prezervatīvi

·     Kontracepcijas implanti

·     Kontracepcijas injekcijas

·     Diafragmas un uzmavas

·     Kontraceptīvās spirāles

·     Dabiskās (bioloģiskās) kontracepcijas metodes

·     Dzimumakta pārtraukšana (coitus inerruptus)

·     Kombinētā orālā kontracepcija (tabletes)

·     Kontraceptīvie plāksteri

·     Progestagēna tabletes (mini-pill) 

·     Ķirurģiskā sterilizācija

·     Avārijas kontracepcija

·     Kā izvēlēties vispiemērotāko kontracepciju