Xblog – Viss par seksu » Dabiskās (bioloģiskās) ģimenes plānošanas metodes

Dabiskās (bioloģiskās) ģimenes plānošanas metodes

Pamatideja – nenodarboties ar seksu tajās dienās, kad sieviete ir visauglīgākā. Lielākajai daļai sieviešu olnīcas apaugļo olšūnu aptuveni 14 dienas pirms menstruāciju cikla sākuma. Olšūna ir auglīga tikai 12 stundas, bet sperma pēc nokļūšanas sievietes organismā izdzīvo līdz 6 dienām. Tātad apaugļošana var notikt no tādas spermas, kura ir nokļuvusi sievietes organismā līdz sešām dienām pirms sievietes olšūnas nobriedināšanas.

Visdrošākā ir tā sauktā fizioloģiskā metode, kura balstās uz temperatūras mērīšanu un maksts izdalījumu izmaiņu novērošanu.

Temperatūras mērīšanas metode balstās uz to, ka sieviete mēra savu ķermeņa bazālo temperatūru katru rītu, kamēr vēl nav piecēlusies no gultas. Temperatūra samazinās pirms olšūnas izdalīšanās un mazliet palielinās pēc tās izdalīšanās. Tad pāris izvairās no seksa, sākot no sievietes mēnešreižu cikla sākuma, līdz kamēr paiet vismaz 48 stundas no temperatūras paaugstināšanās.

Lietojot maksts izdalījumu novērošanas metodi, sievietes auglīguma periods tiek noteikts, vērojot izdalījumu stāvokli, pirms olšūnas izdalīšanās tie kļūst ļoti ūdeņaini. Pāris var mīlēties ar nelielu bērna ieņemšanas risku no mēnešreižu cikla beigām līdz brīdim, kad pamana, ka izdalījumu kļūst vairāk. Tad pāris izvairās no dzimumakta, kamēr nav pagājušas 4 dienas no palielinātā izdalījumu daudzuma izbeigšanās.

Priekšrocības: Netiek izmantoti nekādi mehāniski instrumenti vai hormoni. Nav nekādu blakņu. Noder tiem cilvēkiem, kuri nolemj neizmantot nekādas citas kontracepcijas metodes.

Neērtības: Nepieciešams, lai apmācītu pieredzējis speciālists. Nepieciešams katru dienu precīzi izmērīt un pierakstīt temperatūru vai vērot izdalījumu stāvokli. Nepieciešams partneris, kurš atbalsta un palīdz. Nepieciešams izvēlēties un izmantot citu kontracepcijas metodi, ja gribat nodarboties ar seksu auglīgajās dienās.

Drošība: Izmantojot precīzi un ar atbildības sajūtu, efektivitāte aptuveni 98%. Mazāk uzmanoties, drošība var samazināties līdz 80% vai pat vēl vairāk.

 

Kontracepcijas veidi

·     Prezervatīvi

·     Kontracepcijas implanti

·     Kontracepcijas injekcijas

·     Diafragmas un uzmavas

·     Kontraceptīvās spirāles

·     Dabiskās (bioloģiskās) kontracepcijas metodes

·     Dzimumakta pārtraukšana (coitus inerruptus)

·     Kombinētā orālā kontracepcija (tabletes)

·     Kontraceptīvie plāksteri

·     Progestagēna tabletes (mini-pill) 

·     Ķirurģiskā sterilizācija

·     Avārijas kontracepcija

·     Kā izvēlēties vispiemērotāko kontracepciju